Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Καβάλας στην Κωνσταντινούπολη

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 12/3/2018

Το 1ο  Ε.Κ. Καβάλας συμμετείχε σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα: «Μοντέλα επιχειρηματικότητας και εθελοντισμού». Η συνάντηση καθηγητών και μαθητών διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη από τις 5 έως τις 9 Μαρτίου 2018.

Τρεις (3) εκπαιδευτικοί του 1ου Ε.Κ. Καβάλας συνόδευσαν τέσσερις (4) μαθητές και μαθήτριες από το 1ο και το 4ο ΕΠΑΛ Καβάλας. Σε συνεργασία με αποστολές από την Ιταλία, την Σλοβενία, την Εσθονία και την Τουρκία, παρουσίασαν ταινίες που είχαν δημιουργήσει με προτάσεις σχετικά με την θεματολογία του προγράμματος, παρακολούθησαν σεμινάρια και συναντήσεις στρογγυλής τραπέζης με έμφαση την επιχειρηματικότητα και τον εθελοντισμό, επισκέφτηκαν εργοστάσια εμφιαλώσεως νερού, ζυμαρικών και επεξεργασίας απορριμάτων,  γνώρισαν την πλούσια ιστορία της πόλης της Κωνσταντινούπολης και  πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές επισκέψεις στην Αγιά Σοφιά, την Βασιλική δεξαμενή (Basilika Cisterna), το διώροφο τοξωτό υδραγωγείο και το Τοπ Καπί.

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης προσφέρθηκαν στους διοργανωτές και τους εκπροσώπους των αποστολών του προγράμματος, εδέσματα παραγωγής μαθητών από τα εργαστήρια του 1ου ΕΚ Καβάλας.

Η επόμενη και τελευταία συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στην Πούκα της Εσθονίας, από τις 9 έως τις 11 Μαΐου 2018.

kavalawebnews

K-typos