Το 1ο ΕΚ Καβάλας αναχωρεί για την Κωνσταντινούπολη στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 26/2/2018

Το Σαββάτο 3  Μαρτίου 2018 θα αναχωρήσει για την Κωνσταντινούπολη, η παιδαγωγική ομάδα του 1ου  Εργαστηριακού Κέντρου Καβάλας, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+  υλοποιώντας εγκεκριμένο σχέδιο κινητικότητας με τίτλο: «Μοντέλα επιχειρηματικότητας και εθελοντισμού». Το σχέδιο κινητικότητας έχει διάρκεια μία εβδομάδα και ο φορέας υποδοχής για την συγκεκριμένη πέμπτη ροή του προγράμματος είναι το “Eyüp IMKB Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi”.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται εξ’ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.).

Στο σχέδιο κινητικότητας συμμετέχουν, εκτός την Ελλάδα και την Τουρκία, σχολικές μονάδες από την Ιταλία, την Εσθονία και την Σλοβενία.

Το πρόγραμμα των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων περιλαμβάνει θεωρητική κατάρτιση, εργαστήρια, διαλέξεις και επισκέψεις μελέτης σε επιλεγμένα ινστιτούτα, δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς, οργανισμούς και εταιρείες. Οι μαθητές πέραν από τους σκοπούς του προγράμματος, έρχονται σε επαφή με την κουλτούρα και τον πολιτισμό των χωρών υποδοχής και αναπτύσσουν κοινωνικές και γλωσσικές δεξιότητες.

Η παιδαγωγική ομάδα αποτελείται απο τον Διευθυντή του 1ου Ε.Κ. Καβάλας κ. Στέφανο Ναλμπάντη, τον Υποδιευθυντή Νικόλαο Παπανικολάου και τον Τομεάρχη Νικόλαο Σακελλαράκη. Η αποστολή του 1ου Ε.Κ. Καβάλας, σε κάθε ροή, αποκτά εμπειρίες και γνώσεις σημαντικές, εφοδιάζοντας τους συμμετέχοντες με το απαραίτητο υπόβαθρο για την βελτίωση των εκπαιδευτικών πρακτικών.Τα αποτελέσματα όλων των ροών παρουσιάζονται συστηματικά στην τοπική εκπαιδευτική, και όχι μόνο, κοινότητα, σε ημερίδες διάχυσης. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+, προέρχονται από όλους τους Τομείς Οικονομίας & Διοίκησης, Εφαρμοσμένων Τεχνών και Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας.