Φιλοξενία Βαυαρών μαθητών στο 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Καβάλας

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 8/10/2017

Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Καβάλας υποδέχεται δεκατέσσερις μαθητές από την Επαγγελματική Σχολή “Staatliche Berufsschule Weilheim in Oberbayern“, από την πόλη Weilheim της Βαυαρίας. Οι μαθητές θα διαμείνουν στην πόλη της Καβάλας για δύο εβδομάδες, στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ με θέμα: «Επαγγελματική εμπειρία αρχιτεχνιτών και διεθνοποίηση της σχολικής μονάδας BS WM». Κατά την παραμονή τους στην πόλη, οι μαθητές της Γερμανικής Σχολής θα παρακολουθήσουν εργαστηριακά μαθήματα συνδιδασκαλίας στα εργαστήρια του 1ου Ε.Κ. Καβάλας, με μαθητές από τα Επαγγελματικά Λύκεια της Καβάλας, πάνω στα συστήματα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού. Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Καβάλας έχει συνεργαστεί και στο παρελθόν με το BS WM και σχεδιάζει νέες προτάσεις, από κοινού, για προγράμματα του Erasmus+.

Πέρα από τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα του προγράμματος, οι Γερμανοί μαθητές θα επισκεφτούν μέρη πολιτιστικού ενδιαφέροντος της ευρύτερης περιοχής της Μακεδονίας, θα διεξαχθεί ποδοσφαιρικός αγώνας και θα γίνει ανταλλαγή «γεύσεων» στα εργαστήρια μαγειρικής, όπου μαθητές θα μαγειρέψουν εδέσματα και θα ανταλλάξουν συνταγές Βαυαρικής και ελληνικής κουζίνας. Να σημειωθεί ότι, Γερμανοί μαθητές και καθηγητές, για να τιμήσουν την Ελλάδα και το σχολείο υποδοχής, είχαν ντυθεί, κατά την πρώτη επίσκεψη στο Ε.Κ. Καβάλας, με την παραδοσιακή ενδυμασία της Βαυαρίας.

Kavalapost

K-typos