Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας – Β΄ Φάση

Το 1ο Ε.Κ. Καβάλας σε συνεργασία με το 1ο και το 4ο ΕΠΑ.Λ Καβάλας, συμμετέχοντας στο Πρόγραμμα «Μεταλυκειακό έτος-Τάξης Μαθητείας» καλεί για υποβολή αιτήσεων στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας με βάση τις ειδικότητες και τα ΕΠΑ.Λ. της Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας και Θράκης, τους παρακάτω υποψηφίους, οι οποίοι πρέπει να πληρούν αθροιστικά και τις δύο προϋποθέσεις σύμφωνα με το Ν. 4473/2017 (ΦΕΚ 78Α?/2017):

α) κάτοχοι α1)απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών του ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4186/2013 και του Ν. 3475/2006, καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων, ή  α2)απολυτηρίου ΓΕΛ και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών του ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4186/2013 και του Ν. 3475/2006, καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων

β)βρίσκονται εκτός απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης .

των ακόλουθων ειδικοτήτων όπως αντιστοιχίζονται βάσει της υπ?  αριθμ. 131149/Γ2/18-08-2014 Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ 2298/τ.Β/2014).

Προθεσμία Υποβολής αιτήσεων

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις από τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου  έως την Τρίτη 10 Οκτωβρίου, ώρα 14:00.

Διαδικασία Υποβολής αιτήσεων

Η αίτηση (συνημμένο 1)  και τα απαραίτητα δικαιολογητικά  υποβάλλονται:

α) ηλεκτρονικά στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των ΕΠΑ.Λ.  του επισυναπτόμενου Πίνακα 1 ή

β) με fax στα τηλέφωνα των ΕΠΑ.Λ. του επισυναπτόμενου Πίνακα 1 ή

γ) αυτοπροσώπως στις διευθύνσεις των ΕΠΑ.Λ.  του επισυναπτόμενου Πίνακα 1.

Σημειώνεται ότι κάθε υποψήφιος στην α΄ φάση υλοποίησης του Μεταλυκειακού έτους-Τάξη Μαθητείας έχει δικαίωμα υποβολής μόνο μίας αίτησης συμμετοχής και μόνο σε ένα ΕΠΑ.Λ. της επιλογής του.

Συνοδευτικά  έγγραφα ? δικαιολογητικά

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά (συνημμένο 1) είναι τα ακόλουθα:

1. A) Φωτοαντίγραφα των:
  2. απολυτηρίου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ και
  3. πτυχίου ΕΠΑΛ
  4. ταυτότητας
  5. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
  6. αποδεικτικού ΑΦΜ
  7. B) Υπεύθυνη δήλωση (συνημμένο 2)

Συνημμένα:

1. Αίτηση