Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Καβάλας στη 1η διεθνική συνάντηση ERASMUS+ «Μοντέλα Επιχειρηματικότητας & Εθελοντισμού».

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 28/11/2016

Στην πόλη Πούκα της Εσθονίας πραγματοποιήθηκε η 1η διεθνική συνάντηση των συντονιστών του προγράμματος ERASMUS+ ?Models of Entrepreneurship & Volunteering? στο οποίο συμμετέχει το 1o Ε.Κ. Καβάλας. Είναι ένα ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν πέντε (5) σχολεία από πέντε (5) ευρωπαϊκές χώρες, την Εσθονία, την Ελλάδα, την Ιταλία, την Σλοβενία, και την Τουρκία. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν ο διευθυντής Στέφανος Ναλμπάντης και ο εκπ/κός – υπεύθυνος Tομέα Νικόλαος Σακελλαράκης.

Το σχολείο Puka Keskkool διοργάνωσε και φιλοξένησε άψογα τη συνάντηση. Κατά τη διάρκεια του πενθήμερου (21 – 25 Νοεμβρίου 2016) στην Εσθονία, συζητήθηκαν διεξοδικά και οργανώθηκαν οι δραστηριότητες του πρώτου έτους του προγράμματος. Οι εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν επιχειρήσεις της ευρύτερης περιοχής και ξεναγήθηκαν την πόλη Ταρτού. Επίσης ρυθμίστηκαν οι λεπτομέρειες που αφορούν την επόμενη συνάντηση στην Καβάλα η οποία θα πραγματοποιηθεί από 6-10 Μαρτίου 2017 και την μεθεπόμενη μετά από ένα μήνα στην Σλοβενία στις αρχές Απριλίου.

Το κλίμα μεταξύ των συμμετεχόντων ήταν εξαιρετικό και εποικοδομητικό. Όλοι οι συμμετέχοντες έμειναν ενθουσιασμένοι από τη φιλοξενία και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Καβάλα τον προσεχή Μάρτιο.