Επίσκεψη καθηγητών του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Καβάλας στην Πορτογαλία (photostory)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 10/10/2016

Στην πόλη Faro της Πορτογαλίας και στο σχολείο Agrupamento De Escolas Pinheiro E Rosa, πραγματοποιήθηκε από τη Δευτέρα 3 έως και την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2016 η δεύτερη και τελευταία επίσκεψη καθηγητών του Εργαστηριακού Κέντρου Καβάλας. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ Δράση ΚΑ1 μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης.  Συμμετείχαν πέντε (5) εκπαιδευτικοί.

Ο τίτλος του προγράμματος είναι: «Επαγγελματική εκπαίδευση φιλική προς τους μετανάστες» και κύριος σκοπός του είναι η κατανόηση του μεταναστευτικού ζητήματος και η συμβολή μιας φιλικής μεταναστευτικής επαγγελματικής εκπαίδευσης, στην καλύτερη κοινωνική ενσωμάτωση των μεταναστών και προσφύγων.

Κατά την συνάντηση έγινε ενημέρωση για τα εκπαιδευτικά συστήματα των δύο χωρών (Ελλάδας-Πορτογαλίας), ανταλλαγή καλών πρακτικών που εφαρμόζονται ώστε η επαγγελματική εκπαίδευση να είναι φιλική για τους μετανάστες/πρόσφυγες και παρατήρηση εν ώρα εργασίας (job-shadowing) στο σχολικό συγκρότημα υποδοχής από τους εκπαιδευτικούς των δύο σχολείων.  Πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με εκπροσώπους μη κυβερνητικών οργανώσεων της Πορτογαλίας με δράσεις στον Ελλαδικό χώρο (Ειδομένη, Λέσβο, Πειραιά) καθώς και συνεντεύξεις με μαθητές/καταρτιζόμενους από την περιοχή μέσης ανατολής (Συρίας, Ιράκ).

Οι καθηγητές του 1ου ΕΚ Καβάλας ήρθαν σε επαφή με συναδέλφους τους από την Πορτογαλία. Αντάλλαξαν ιδέες και προβληματισμούς παιδαγωγικού περιεχόμενου, με ιδιαίτερή έμφαση για το προς τους μετανάστες/πρόσφυγες καίριο ζήτημα μιας επαγγελματικής εκπαίδευσης φιλική προς αυτούς. Επιπρόσθετα συζήτησαν για νέες διδακτικές μεθόδους ως προς αυτό το ζήτημα.

Μετά την δεύτερη και τελευταία ροή, η πρώτη πραγματοποιήθηκε σε σχολείο της Γερμανίας, το 1ο ΕΚ Καβάλας κατά τους επόμενους μήνες και μέχρι την λήξη του προγράμματος, θα πραγματοποιήσει δράσεις διάχυσης των αποτελεσμάτων στους εκπαιδευτικούς του σχολείου, στους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς της ευρύτερης περιοχής της Καβάλας και δώσει τη δυνατότητα ενεργής συμμετοχής και εμπλοκής γονέων, φορέων, Δήμου, οργανώσεων κ.ά. στο ζήτημα της επαγγελματικής εκπαίδευσης των μεταναστών και προσφύγων.

Δείτε το Δελτίο Τύπου σε pdf